OG AUDIO OGPRO65A PRO 65A 6.50 IN MIDRANGE 150 WATT PEAK 75 RMS SPEAKER
OG AUDIO OGPRO65A PRO 65A 6.50 IN MIDRANGE 150 WATT PEAK 75 RMS SPEAKERS
Out of stock
Description
OG AUDIO OGPRO65A
The OG Audio PRO65A subwoofer was designed to be the most responsive CAR MIDRANGE, powerful, and efficient 6.5 inch subwoofer on the market. Don’t be fooled by the size, the OG-65 is one monster of a subwoofer, featuring a 2-layer 1.5″ pure copper voice coil, and a powerful MAGNET SYSTEM TYPE FERITE . The small size of this driver allows it to be very versatile, as it can be used in a variety of applications where adding a woofer might not otherwise be possible.
General Data
Unit Overall Dimensions : 168*86mm
Nominal Power Handling : 75W
Transient Power: 10ms 150W
Sensitivity: 93.5 dB
Frequency Response: 145-10KHz
Cone Material: Paper
Net Weight: 2.2kg
Electrical Data
Nominal Impedance: Dual 4 Ohm
DC Resistance: Dual 3.2 Ohm
Voice Coil and Magnet Parameters
Voice Coil Diameter: 38.6mm
Voice Coil Height: 8.4mm
HE Magnetic Gap Height: 6mm
Max.Linear Excursion: 1.6mm
Voice Coil bobbin: Kapton
Voice Coil Wire: CCAW
Number Of Layers: 2 layers
Magnet System Type
Ferrite
BL Product 7.2
T-S Parameters
Suspension Compliance: Cms 0.11
Mechanical Q Factor: Qms 4.86
Electrical Q Factor: Qes 0.6
Total Q Factor: Qts 0.53
Moving Mass: Mms 10.5
Eq.Cas Air Load( liters): VAS 2.83 Liter
Resonant Frequency: Fs 145Hz
Effective Piston Area: SD 132.7cm²
Additional information
Weight 12 lbs
Dimensions 15 × 8 × 4 in