OG AUDIO OGPRO69A 6 X 9 IN MIDRANGE 100 WATT RMS 150 WATT PEAK SPEAKERS
OG AUDIO OGPRO69A 6 X 9 IN MIDRANGE 100 WATT RMS 150 MAX POWER SPEAKERS
4 in stock
Description
OG AUDIO OGPRO69A
The OG Audio PRO69A subwoofer was designed to be the most responsive CAR MIDRANGE, powerful, and efficient 6.9 inch subwoofer on the market. Don’t be fooled by the size, the OG-69 is one monster of a subwoofer, featuring a 2-layer 1.5″ pure copper voice coil, and a powerful MAGNET SYSTEM TYPE FERITE with Paper Cone Material. The small size of this driver allows it to be very versatile, as it can be used in a variety of applications where adding a woofer might not otherwise be possible.
6.9-inch car subwoofer. IT’S really the best choice for midrange car.
General Data
Unit Overall Dimensions : 235*165*98mm
Nominal Power Handling : 100W
Transient Power: 10ms 200W
Sensitivity: 93.1 dB
Frequency Response: 70-10KHz
Cone Material: Paper
Net Weight: 2.15kg
Electrical Data
Nominal Impedance: Dual 4Ohm
DC Resistance: Dual 3.2Ohm
Voice Coil and Magnet Parameters
Voice Coil Diameter: 38.6mm
Voice Coil Height: 11.2mm
HE Magnetic Gap Height: 6mm
Max.Linear Excursion: 2.6mm
Voice Coil bobbin: Kapton
Voice Coil Wire: CCAW
Number Of Layers: 2layers
Magnet System Type
Ferrite
BL Product 6.2
T-S Parameters
Suspension Compliance: Cms 0.34
Mechanical Q Factor: Qms 9.17
Electrical Q Factor: Qes 0.54
Total Q Factor: Qts 0.51
Moving Mass: Mms 15.1
Eq.Cas Air Load( liters): VAS 21.6 Liter
Resonant Frequency: Fs 69Hz
Effective Piston Area: SD 209.4cm²
Additional information
Weight 12 lbs
Dimensions 15 × 11 × 5 in